טיפולים בבית

mother looking at daughter

תוכנית “טיפולים בבית” של קרן מלכי הוקמה בשנת 2003 ומספקת טיפולים פרא-רפואיים לילדים עם נכויות קשות אשר גרים בבית ולא במוסד טיפולי.  אמונתנו היא שסביבת ההתפתחות הטובה ביותר לילד היא בבית המשפחה.

האתגרים המרובים  שעומדים בפני ילדים אלו על בסיס יום-יומי הם עצומים: הם זקוקים לכל האהבה, הטיפול והתמיכה שהמשפחה מסוגלת לתת ולכמות המרבית של תמיכה דרך טיפולים  פרא-רפואיים שהמשפחה מסוגלת להרשות לעצמה.

עלויות טיפולים אלו והשגת המימון עבורם הם פקטור משמעותי בחיי משפחות אלו.  מעונות, גנים ובתי ספר מספקים חלק מטיפולים אלו אך אף פעם לא מספיק.  כאן אנחנו נכנסים לתמונה- דרך תוכנית “מטפלים בבית” קרן מלכי מסבסדת את העלויות של חמישה סוגי טיפולים פרא-רפואיים:  פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק, ריפוי בדיבור, רכיבה טיפולית והידרותרפיה.כדי להיות זכאי לתמיכה, הילד צריך להיות מאובחן עם נכות קשה, להתגורר בבית משפחתו ולנצל את זכאותו לטיפולים דרך קופת החולים. תוכניתנו איננה באה להחליף את הסבסוד הממשלתי מקופות החולים אלא היא השלמה למעט שילדים אלו זכאים מהמדינה.

במהלך ההרשמה, המסמכים היחידים שאנחנו מבקשים הם דו”ח רפואי המעיד על הנכות ואישור זכאות מקופת חולים – או היעדר זכאות. איננו מבקשים הוכחת הכנסה, איננו מתייחסים למצב הסוציו-אקונומי של המשפחה בשיקולנו לקבלת ילד לתוכנית,  אלא מתייחסים רק למצבו הבריאותי של הילד.

ברגע שילד מתקבל לתוכנית, משפחתו עובדת עצמאית עם המטפל בכדי להשיג את התוצאה הטובה ביותר לילדם.  מטרתנו היא להעצים את המשפחות ולתת להן מקום כמקבלי ההחלטה ברווחת ילדם בכך שתינתן להם האפשרות להחליט איזה סוג טיפול הינו הטוב ביותר עבור ילדם ולבחור את המטפל בו הם בוטחים עבור הטיפול.

המשפחה מקבלת תקציב שנתי לטיפולים, פעם בחודש ההורים שולחים את הקבלות מהטיפולים אל קרן מלכי ומקבלים החזר של 85-100% מעלות כל טיפול.